Zmiana pracy i przejściowe problemy finansowe – jak sobie z tym poradzić?

Chociaż w obliczu dużego bezrobocia każda praca wydaje się być o wiele lepsza niż jej brak, zadowalanie się czymś nie spełniającym oczekiwań nie leży w zwyczaju większości ludzi. Chęć zmiany obecnego miejsca pracy może pojawić się nagle, może być też wynikiem długo dojrzewających decyzji. Planując rezygnację z obecnego stanowiska lub szukając nowych możliwości zarobkowania, bo dotychczasowe są niewystarczające, trzeba wykazać się sporą rozwagą i… odwagą.

Czy konieczność zmiany pracy to coś pozytywnego czy negatywnego?

Zmiana pracy zawsze stresuje, ale już tak jesteśmy „zbudowani”, że reagujemy stresem na każdą zmianę, niezależnie od jej charakteru. Chodzi głównie o to, że czeka nas coś innego, niż to, do czego jesteśmy już przyzwyczajeni. W przypadku pracy obawiamy się gorszych warunków niż dotychczasowe, konieczności uczenia się nowych rzeczy, poznawania nowych osób i wyzwań, które mogą okazać się zbyt trudne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każda zmiana pracy jest głównie szansą do rozwoju, pozwala więcej zarobić lub zyskać niezbędną wiedzę i doświadczenie.

Zmiana pracy i przejściowe problemy finansowe – jak sobie z tym poradzić?Kogo dotyczą zmiany?

O zmianie pracy myślą głównie osoby niezadowolone ze swojej obecnej sytuacji zawodowej. Bywa jednak również tak, że nawet ktoś piastujący dobrze płatne i rozwojowe stanowisko w dalszym ciągu zainteresowany jest nowymi możliwościami, jakie stawia przed nim rynek pracy. Jest to wypatrywanie szansy rozwoju ponad to, co już udało się osiągnąć. Oczywiście też oferty pracy i inne treści na ten temat stanowią przedmiot zainteresowania ludzi, którzy zostali zwolnieni i muszą znaleźć coś nowego.

Czego się boimy?

Nieraz nawet mając kiepską pracę lub brak perspektyw rozwojowych trzymamy się jednego stanowiska w obawie przed problemami finansowymi – gdy zrezygnujemy z obecnego stanowiska, nie będziemy przez jakiś czas dostawać pensji, a przecież nikt i nic nie zagwarantuje znalezienia szybko czegoś innego (i dobrego). Nie zawsze też nowa praca oferuje od razu tak samo wysokie dochody, jakie właściwe były dla poprzedniej. Tej obawie można jednak łatwo zapobiec. Wystarczy odpowiednio wcześniej otworzyć lokatę, założyć konto oszczędnościowe, lub nawet wziąć kredyt – będzie to zabezpieczenie na trudny czas. Jeśli jest to możliwe, można szukać nowej pracy będąc jeszcze rzetelnym pracownikiem w dotychczasowym miejscu.

Kiedy i dlaczego zmienić pracę?

Decyzja o zmianie miejsca zatrudnienia nie może być przypadkowa. Powinna być tak dobrze przemyślana, by żadne lęki czy lenistwo nie mogły nas przed tym powstrzymać.  Jeśli chcesz zmienić pracę, ale jeszcze się wahasz, przeanalizuj kilka pomocniczych zagadnień:

– Czy w obecnym miejscu pracy rozwijasz się zawodowo, robisz karierę, awansujesz? Czy częstotliwość awansów, podwyżek, ciekawych wyzwań wystarczająco cię satysfakcjonuje?

– Czy zarabiasz tyle, ile chcesz? Czy otrzymywane wynagrodzenie jest adekwatne do twoich umiejętności, doświadczenia, możliwości zawodowych?

– Czy będąc w pracy odczuwasz zdenerwowanie, stres, zniecierpliwienie, czy może umiesz czerpać z faktu bycia tam zatrudnionym  pozytywne uczucia?

Dzięki rzetelnym odpowiedziom na te pytania sprawdzisz, ile „za” a ile „przeciw” pojawia się w kwestii zmiany zatrudnienia. Dzięki temu podejmiesz lepszą decyzję. Pamiętaj tylko, by pozostawić wszystko związane z poprzednim stanowiskiem w zupełnym porządku, zachować się uprzejmie odchodząc z „byłej” pracy itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here