Zawieranie umów bywa niezwykle stresującym, czasami również skomplikowanym przedsięwzięciem – przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę między innymi z pracą, prowadzeniem przedsiębiorczości, wynajmem lub kupnem. To właśnie takie osoby są najbardziej podatne na różnego rodzaju sztuczki i podstępy stosowane przez ludzi i marki działające na rynku dużo dłużej. Co więc zrobić, by ustrzec się przed błędami i zadbać o własne bezpieczeństwo?
Dyskusje i negocjacje
Dyskusje i negocjacje to jeden z najważniejszych elementów zawierania umów. To właśnie wtedy strony przedstawiają sobie wzajemnie żądania i zobowiązania. Wówczas warto jasno określić swoje wymagania. Należy jednak pamiętać, że żadna ze ze stron nie musi zgadzać się na przedstawione postulaty jeżeli są one dla niej niekorzystne tylko dlatego, że już zaczął się proces negocjacji warunków. W obecnych czasach również można skorzystać z umów wzorcowych. Jest to niezwykle wygodne, szybkie, a także proste rozwiązanie, zwłaszcza przy zawieraniu umów powtarzalnych. By uprościć procesy biurokratyczne można także skorzystać z możliwości zawierania umów online. Można skorzystać z usług oferowanych przez serwis Umownik.pl. Serwis ten oferuje kompleksową i szybką pomoc w rozmowie między stronami przedsięwzięcia przy zawieraniu ugody oraz już na etapie dyskusji i negocjacji warunków, przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo poprzez unikalny kod QR każdego z dokumentów, który uniemożliwia jego podrobienie czy sfałszowanie.
Zawieranie umowy
Zawieranie umowy następuje, kiedy obie ze stron zainteresowanych dojdą do kompromisu. Co prawda nie ma obowiązku zawierania umowy pisemnej – wystarczy jedynie słownie przystać na dane warunki. Mimo wszystko warto stworzyć dokument, pod którym podpiszą się wszyscy zainteresowani. Dlaczego? Zagwarantuje to bezpieczeństwo wszystkich zobowiązanych oraz znacząco ułatwi możliwość egzekwowania kar w przypadku złamania ugody. Umowy przez Internet natomiast wymagają nieco więcej pracy pod względem sprawdzenia wiarygodności kontrahenta. Można to zrobić poprzez wyszukanie adresu jego firmy lub poprosić o zdjęcie w celu potwierdzenia tożsamości. Poza tym, zawarcie umowy przez Internet często wymaga podpisu wirtualnego. Czasami jednak wystarczy wyraźna akceptacja obu ze stron. Pomimo tego, zawieranie umów online jest w pełni bezpieczne oraz niezwykle wygodne. Pozwala ono bowiem na negocjowanie warunków bez wychodzenia z domu lub pracy oraz gwarantuje trwały ślad zachowany w pamięci wirtualnej, czego nie zapewniają między innymi umowy słowne lub pisemne w przypadku ich zniszczenia.