Umowy przez Internet

Współcześnie, w dobie cyfryzacji, przez Internet jesteśmy w stanie załatwić wszystko. Od zamówienia zakupów spożywczych z wniesieniem i wypakowaniem po studiowanie, poznanie partnera czy zwiedzać wirtualnie wystaw muzealnych. Prawie wszyscy przedsiębiorcy przenieśli swoje mikro i makro biznesy do sieci oraz social mediów. Jesteśmy również w stanie zawrzeć umowy przez Internet.  Jeszcze do niedawna podpisywanie kontraktów było narażone na wydłużający się okres ich zawarcia, co oczywiście skutkowało przeciągnięciem tematu, problemami z wywiązaniem się z zadań w pierwotnie wyznaczonych terminach, różnego rodzaju komplikacjami oraz sporami toczącymi się między stronami. Zwykle po negocjacjach dotyczących zawartości porozumienia dochodziło do przekazania oraz podpisania dokumentów podczas spotkań bądź za pomocą usług pocztowych. Mamy jednak do dyspozycji niezwykle wygodną oraz bezpieczną alternatywę umożliwiającą nam zaoszczędzić czas i pieniądze – warto zacząć zawierać kontrakty w systemie zdalnym, online.

Czym jest umowa i kiedy jest wiążąca?

Najprościej i najkrócej będzie uznanie, że każde zdarzenie, w którym obie strony wyrażają chęci współpracy jest nawiązaniem umowy. W  świetle litery prawa, określamy to składaniem oświadczenia woli przez stronę. Jest to zgoda na warunki umowy i jednocześnie najważniejsza sprawa przy zawieraniu umów. Przykładowo, jeśli w sklepie sprzedawca oferuje nam jakiś produkt, a my się zgadzamy zapłacić za niego podaną kwotę, to jest to złożenie przez nas oświadczenia woli. Kiedy stawiamy klientowi warunki wykonania zlecenia, a on stwierdza, że mu one pasują, to również składa oświadczenie woli.  Bez oświadczenia umowa jest nieważna! Podsumowując – aby umowa była wiążąca, to niezależnie od jej formy, oświadczenie woli jej zawarcia musi być w wyrażone w klarowny i czytelny sposób. Składając swój podpis na fizycznym dokumencie informujemy w jasny i bezsprzeczny sposób, iż akceptujemy jego warunki. Odpowiadając na maila z zawartym w załączniku kontraktem, podsumowując, że zapoznaliśmy się z warunkami i je akceptujemy również jest niepodważalnym faktem, że taką wolę wyrażamy. W niektórych przypadkach wystarczy nawet słowny komunikat – wszystko jest okej, możemy działać. Czy wystarczającym? W razie sporów i wątpliwości decyzję tą pozostawiamy do interpretacji sędziemu.

Obecnie mamy również możliwość skorzystania z portali internetowych znacznie upraszczających cały proces zawierania umów. Jedną z takich witryn jest umownik.pl przy pomocy którego  jesteśmy w stanie wszystkie formalności przeprowadzić z poziomu online. Od wstępnych ustaleń, po renegocjacje, zatwierdzenie oraz późniejsze aneksowanie warunków.  Dodatkową funkcjonalnością jest również archiwizacja pertraktacji stron, dzięki czemu oprócz gotowej umowy jesteśmy w stanie prześledzić historie jej zmian. Może to zniwelować ryzyko potencjalnych konfliktów i sporów.  Nie zapominajmy również o aspektach ekologicznych. Korzystanie z pomocy narzędzi online wpływa korzystnie na naszą planetę, dzięki niwelowaniu wykorzystywania papieru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here