Tunele obkurczające folię, to element linii produkcyjnej, który ma niezwykle szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej możemy je jednak spotkać u producentów żywności czy kosmetyków, choć możliwości tego urządzenia pozwalają na wiele więcej. Czym są tunele termokurczliwe i jakie jest ich praktyczne zastosowanie, podpowiadamy w niniejszym artykule.
Tunele termokurczliwe – budowa maszyny
To wolnostojące urządzenie zaprojektowane jest zwykle tak, by móc wkomponować je w niemal każdą linię produkcyjną. Wyposażenie w kółka i regulacja wysokości podajnika pozwalają na dogodną konfigurację i integrację z istniejącym systemem. Wykonanie ze stali nierdzewnej zapewnia trwałość powłoki pomimo różnorodnych warunków pracy. Jest ona prosta w czyszczeniu i nie ulega łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Niektóre modele posiadają dodatkową powłokę lakierniczą, zabezpieczającą stal przed korozją. Wewnątrz tunelu znajdują się wymienniki ciepła, które sprawiają, że temperatura jest znacznie wyższa od tej, która panuje w pomieszczeniu. Atutem profesjonalnych urządzeń jest to, że obudowa nie nagrzewa się do takiego stopnia, by stwarzać zagrożenie oparzeniem pracownika linii produkcyjnej, jeśli będzie on używał urządzenia zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem.
Mechanizm działania
Rozróżnia się tunele parowe oraz elektryczne. Towar umieszczony na podajniku wjeżdża do komory, a umieszczona na nim etykieta obkurcza się w wyniku działania ciepłego powietrza. Po zakończeniu procesu obkurczania produkty wyjeżdżają z drugiej strony tunelu. Temperatura panująca wewnątrz komory może być regulowana przy pomocy panelu sterującego, mając na uwadze właściwości produktów i materiału poddawanego obkurczaniu.
Zastosowanie komór termokurczliwych
Urządzenia te, służą przede wszystkim do etykietowania produktów, zabezpieczania towaru na czas transportu i sprzedaży, czy tworzenia opakowań promocyjnych – na przykład dwupaków kosmetyków. Nowoczesne tunele termokurczliwe mają również alternatywne zastosowania. Można je wykorzystać na przykład do osuszania lakierów i innych powłok malarskich na produktach. Etykiety mogą pokrywać produkt w całości, lub w części. Zastosowanie tunelu obkurczającego sprawia, że takie opakowanie jest trwałe i dobrze prezentuje się na sklepowej półce, nie ulegając zniszczeniu nawet podczas dłuższego okresu magazynowania. Estetyka etykiety to jeden z czynników decydujących o tym, czy klient zechce sięgnąć po dany produkt. Obsługa takiego urządzenia jest czysta, szybka i przyjemna.