Płatność split payment, czyli innymi słowy mechanizm podzielonej płatności jest do dosyć nowy model płatności. Dotyczy on płatności podatku VAT, jak i funkcjonuje on aktualnie w wielu krajach. Co zyska przedsiębiorca stosujący split payment? Na pewno niniejszy model płatności niesie za sobą bardzo dużo korzyści. Jednym z takich plusów jest na przykład to, że ustawa daje nam widełki odnośnie maksymalnego kosztu za przelew.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat split payment?
Na pewno ważne jest to, że nie ma żadnej potrzeby zawierania dodatkowych umów z bankiem z racji ciągle zmieniających się przepisów prawa. Cała zapłata w ramach split payment może być zrobiona jedynie w polskich złotych. Urząd skarbowy oczywiście ani nie ma dostępu do tych pieniędzy, ani nie może on samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na naszym rachunku. Co lepsze, zmniejsza nam się dodatkowo kwota zobowiązania podatkowego.
Kolejne informacje na temat split payment
Gdy chcemy się ubiegać o zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT, powinniśmy najpierw wystąpić z wnioskiem o dokonanie przelewu wszystkich środków, jakie zgromadziliśmy na naszym rachunku VAT na konto tego podatnika prowadzonego do celów gospodarczych. Są jednak sytuacje, w których naczelnik urzędu skarbowego może nie wyrazić zgody na przelanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy podatnika. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy zobowiązanie podatkowe może nie zostać wykonane, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zaistnieje opóźnienie w opłaceniu podatku. Może się stać tak także wtedy, gdy następuje nieprawidłowa weryfikacja wniosku złożonego przez podatnika. Warto jest się rozejrzeć za najlepszymi rozwiązaniami odnośnie przedsiębiorstw oraz odnośnie księgowości. Gdy coś nowego wchodzi na rynek, powinniśmy się tym zainteresować. W Internecie możemy znaleźć bardzo dużo najróżniejszych rozwiązań odnośnie mechanizmu podzielonej płatności. Jak najbardziej polecam skorzystanie z niej. Przepisy są pełne unormowań odnośnie tego tematu.