Oświetlenie do ogrodu i jego montaż

Oświetlenie do ogrodu jest obecnie niezbędnym elementem wyposażenia każdego przydomowego podwórka. Pozwala na swobodne poruszanie się po zmroku. Umilą każdy letni wieczór spędzony w ogrodzie, a dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo dla domowników i gości.

W sklepach oferujących oświetlenie do ogrodu można znaleźć przeróżne rodzaje lamp ogrodowych. Najczęściej są to kinkiety, lampy wiszące oraz lampy stojące ogrodowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem, z którego można korzystać w ogrodzie są lampy solarne. Pozwalają cieszyć się oświetlonym ogrodem bez zużycia energii elektrycznej. Tradycyjne oświetlenie jest jednak częściej wybierane, ponieważ doskonale sprawdza się latem i zimą. Lampy solarne do dobry pomysł na uzupełnienie oświetlenia do ogrodu tradycyjnego.

Oświetlenie ogrodowe najlepiej przemyśleć już na etapie projektowania domu. Właściwie zamontowana instalacja elektryczna w ogrodzie pozwoli nam uniknąć rozkopów podczas urządzania swojego ogródka.

Montaż oświetlenia ogrodowego – krok po kroku

Dobrze zaplanowany montaż oświetlenia ogrodowego musi być rozpoczęty zanim położymy trawnik, ścieżki oraz zbudujemy przeróżne elementy wyposażenia naszego ogrodu. Zakupione przez nas lampy ogrodowe wymagają podłączenia do prądu. Dlatego też montaż oświetlenia do ogrodu wiąże się z koniecznością podłączenia instalacji do źródła prądu wychodzącego z domu. Instalację zewnętrzną zasilającą wszystkie urządzenia elektryczne w ogrodzie trzeba podłączyć do instalacji domowej za pomocą oddzielnego obwodu chronionego przez dwa rodzaje włączników:  nadmiarowo-prądowym dobranym do mocy obciążenia i przeciwporażeniowym.

Dodatkowo przy montażu oświetlenia do ogrodu wykorzystuje się aparaty działające automatycznie (włączanie i wyłączanie lamp). Po za nimi uzupełnieniem są urządzenia do ręcznego sterowania oświetleniem z wnętrza domu i przekaźniki pozwalające na powrót układu włączonego ręcznie do ustawień automatycznych.

Dobrym i często wybieranym rozwiązaniem jest stworzenie dwóch lub więcej obwodów oświetleniowych. Sprawdza się ono przy posiadaniu wyznaczonych grup lamp, które zasilane są różnym napięciem. W celu wykonania dwóch oddzielnych obwodów należy z głównego wyodrębnić dwa obwody i następnie podłączyć je do właściwych aparatów sterujących. Następnym krokiem jest podłączenie bezpieczników i transformatora. W specjalnej rozdzielnicy należy zamontować wymienione urządzenia i doprowadzić przewody zasilające poprzez ścianę domu.

W zależności od wybranych rodzajów lamp i ich parametrów należy dostosować napięcie do instalacji zewnętrznej. Warto również pomyśleć o możliwości korzystania z instalacji w innych celach np. podłączenie kosiarki, elektryczny grill. W ogrodach domów jednorodzinnych zazwyczaj instalacje są zasilane niskim napięciem (12 lub 24 V), pozwala ono na umieszczenie kilku niewielkich lamp oświetleniowych. Jeżeli urządzamy duży ogród, który mają wypełniać liczne latarnie ogrodowe, podświetlane elewacje i inne rodzaju źródła światła punktowego, musimy wykonać instalację pod napięciem sieciowym 230 V.

Jak zlokalizować przewody i kable zasilające oświetlenie ogrodowe?

W każdym ogrodzie zanim przeprowadzimy i zlokalizujemy kable musimy konkretnie zaplanować miejsca, w których będą znajdowały się lampy ogrodowe. Jeżeli mamy już określoną lokalizację lamp wybieramy odpowiednie dla nich obwody oświetleniowe oraz napięcie.

Lampy ogrodowe zasilane niskim napięciem nie wymagają zastosowania konkretnego przewodu. Kable można umieszczać na dowolnej głębokości, dodatkowo chroniąc go karbowaną rurką ochronną. Dzięki rurce można uniknąć przerwania lub przegryzienia kabla przez zwierzęta. W miejscach lokalizacji lampy ogrodowej przewód należy wyprowadzić ponad grunt na wysokości około 1 metra.

Oświetlenie do ogrodu zasilane większym napięciem – 230 V wymaga użycia kabla mającego odporność napięciową izolacji do 1 kV  oraz  przekrój żył – 2,5 mm². Dodatkowo wcześniej trzeba przemyśleć położenie kabla w gruncie. Nie możne on znajdować się w pobliżu dużych drzew, wzdłuż fundamentów i rur wodociągowych. Odpowiednią głębokością do umieszczania kabla z tak wysokim napięciem jest 70 centymetrów. Ponad to po umieszczeniu kabla na tej wysokości należy go zasypać i na 30 centymetrach umieścić niebieską taśmę informującą o przeprowadzonej instalacji. Trzeba pamiętać, aby nigdy nie zakrzywiać kabla łukiem, w przypadku jakieś przeszkody należy do zakrzywić pod kątem prostym.

Wszelkie podłączanie kabli oraz montaż całego oświetlenia ogrodowego najlepiej jest powierzyć doświadczonym elektrykom oraz ogrodnikom. Wykwalifikowani fachowcy sprawnie przeprowadzą cały proces i na pewno bezpiecznie podłączą wszystkie urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here