Pomoc finansowa w postaci pożyczki przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Dzięki wsparciu gotówkowemu można realizować poważne zamierzenia, na przykład kupić mieszkanie czy samochód, na co inaczej nie byłoby nas stać. Ludzie sięgają po pożyczki lub kredyty również w przypadku zdarzeń nagłych, typu pęknięcie wodociągu, choroba, w których trzeba szybko działać (a wtedy niekoniecznie ma się zapas środków do wyjęcia „na już”). Niezależnie od tego, czy potrzebna jest natychmiastowa gotówka, czy też większy i planowany kredyt, trzeba poświęcić chwilę na dobry wybór firmy, która takiego wsparcia udzieli. Oferty długo- i krótkoterminowych pożyczek są bardzo różne, a podejmując decyzję o wyborze bez zastanowienia można więcej stracić niż zyskać.
Spłata w ratach
Większość zaciąganych zobowiązań spłacana jest w kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu ratach. Od wysokości raty zależy, jak szybko zostanie spłacona całość i czy nie nadszarpnie to naszego budżetu. Rata na jaką się zgodzimy zależy od naszej zdolności kredytowej. Obliczymy ją, podsumowując wszystkie miesięczne wydatki i odejmując je od sumy zyskiwanej miesięcznie z tytułu otrzymywanych dochodów. Warto wybrać ratę, która będzie wystarczająco elastyczna na wypadek nagłych zdarzeń związanych np. z koniecznością kupienia czegoś większego w danym miesiącu, a jednocześnie na tyle wysoką, by nie rozciągać nadmiernie spłaty zobowiązania (będzie to najprawdopodobniej podwyższało ogólny koszt pożyczki).
Różne sytuacje losowe
Każdego roku wiele osób popada w poważne tarapaty tylko z tego powodu, że przecenili swoje możliwości dotyczące spłaty pożyczki. Problemy wynikają z niewłaściwej oceny swojej zdolności kredytowej. Owszem, owa zdolność jest oceniana przez banki, ale żadna instytucja nie jest w stanie tak dobrze zweryfikować naszych możliwości jak my sami. Banki też nie przewidzą za nas możliwych zmian w najbliższej przyszłości. Co z tego wynika? Zaciągnięcie zobowiązania na naprawdę wysoką kwotę bo tak wyszło na podstawie oceny zdolności doprowadza do sytuacji, że w każdym przypadku losowym, np. gdy stracimy pracę, zachorujemy, przeprowadzimy się możemy nagle okazać się niezdolni do spłacania aż tak wysokich rat. I problem gotowy – na szczęście wystarczy pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i po prostu wybrać mniejszą ratę. Taką, z którą poradzimy sobie nawet przy znacznej zmianie warunków życia.
Rzeczywiste koszty kredytu
Chcesz wziąć kredyt? Przeanalizuj dostępne oferty pod kątem rzeczywistych kosztów. Dokładnie czytaj regulaminy z uwzględnieniem części napisanych drobnym drukiem. Najważniejszy spośród wszystkich „parametrów” jest ten określany skrótowcem RSSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wybierając pożyczkę o najniższym RSSO praktycznie zawsze postąpisz właściwie. Możesz też porównać kwotę, jaką ogólnie trzeba będzie spłacić żeby pozbyć się zobowiązania, dla kredytów o podobnych warunkach – zawieranych na ten sam okres czasu, taką samą sumę początkową itd.
Wybór dostosowany do możliwości
Pamiętaj o tym, że posiadając dobrą zdolność kredytową praktycznie zawsze dostaniesz pożyczkę w banku lub podobnej instytucji finansowej, na niezłych warunkach i z dogodnym terminem spłaty. Nie musisz sięgać po oferty parabanków, które wprawdzie pomijają szereg formalności, ale za to oferują dużo droższe produkty. Parabanki pomogą ci w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie ubiegać się o zwykły kredyt, np. gdy nie masz stałej pracy lub chcesz otrzymać pieniądze w ciągu kilku minut (są dostępne online).