język polski

W Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU język polski jest naszą pasją; uwielbiamy uczyć obcokrajowców, organizować wydarzenia dodatkowe, oglądać wspólnie polskie filmy. Uważamy, że każdy obcokrajowiec, który mieszka w Polsce powinien znać język polski choćby na poziomie podstawowo-konwersacyjnym. Niestety wielu cudzoziemców z góry zakłada, że język polski jest zbyt trudny. Czy jest tak w rzeczywistości?

Na szczęście w KLUBIE DIALOGU znamy i rozumiemy różne obawy związane z nauką języka polskiego, dlatego skutecznie pomagamy w przełamywaniu barier i znajdowaniu prawdziwej pasji do nauki naszego języka.

Dlaczego język polski może wydawać się trudny? Prawdą jest, że język polski składa się ze złożonych struktur gramatycznych i trudnej wymowy. W języku polskim, w porównaniu do alfabetu łacińskiego, występuje dziewięć dodatkowych znaków: Ą, Ć, Ę, Ł, Ń, Ó, Ś, Ż i Ź. Znaki diakrytyczne mają fundamentalne znaczenie przy wymawianiu każdej z tych liter, gdyż zmienia się ich brzmienie. Wspomnieć należy również o grupach liter, takich jak: RZ, SZ, CZ, DZ, DŻ, DŹ. Być może w pierwszej chwili wydają się one przytłaczające, ale uczniowie szybko nabierają wprawy i dość swobodnie cieszą się doskonałą wymową!

Ciekawą sprawą, która często zaskakuje osoby uczące się języka polskiego jako obcego, są zdrobnienia, które mają za zadanie wyrazić przyjazne uczucia. Nie rzadko można usłyszeć zdrobnienie imienia, które brzmi w zupełnie inny sposób niż to podstawowe i może być mylące. Na przykład żeńskie imię Małgorzata występuje w formie Małgosia lub Gosia. Joanna to Asia, Krzysztof to Krzysiek, a imię Anna ma co najmniej 8 różnych form! Praktycznie każdy rzeczownik posiada swoje zdrobnienie!

Ponadto, w języku polskim mamy siedem przypadków odmiany rzeczownika: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik i wołacz. Nie byłoby sprawiedliwe stwierdzenie, że jest to łatwa część gramatyki do nauczenia się. Na pewno wymaga wielu ćwiczeń i praktyki. Dlatego aspekty te wyjaśniane są szczegółowo dopiero na kursach na poziomie A2.

Gramatyka polska może wydawać się skomplikowana, ale tylko wtedy, gdy obcokrajowcy pozostają bez pomocy ze strony wykwalifikowanego lektora. Jeszcze żadna aplikacja internetowa nie zdołała go zastąpić.

Dlatego zapraszamy do nauki języka polskiego w Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU. Oferujemy kursy indywidualne i grupowe, które są nie tylko dostosowane do indywidualnych wymagań i potrzeb, ale są również inspirujące, dzięki czemu nauka staje się przygodą i przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here