Prowadzenie e-kantoru nie jest zajęciem dla każdego. Jeżeli sądzisz, że zakładając internetowy serwis wymiany walut, zarobisz duże pieniądze w krótkim czasie, jesteś w błędzie. Aby biznes online odniósł sukces, potrzebne są wiedza, doświadczenie i ciężka praca.
Czy każdy może zostać właścicielem e-kantoru?
Osoba zainteresowana założeniem biznesu online, powinna posiadać nieposzlakowaną opinię. Skazani prawomocnym wyrokiem i mający konflikt z prawem nie uzyskają pozwolenia na otwarcie kantoru internetowego (wymiana walut online). Co istotne, nawet osoba niekarana musi rok rocznie przedstawiać zaświadczenie potwierdzające jej niekaralność. Kantor internetowy może zostać założony na osobę prywatną lub firmę.
Bezpieczeństwo – podstawa działalności w sieci
- Połączenie SSL
Przeprowadzanie wysokokwotowych transakcji wymaga zachowania pełnego bezpieczeństwa. Absolutną podstawą jest szyfrowanie połączeń SSL, które będzie obowiązywało podczas logowania na platformę i zlecania operacji finansowych. Mechanizm SSL zapobiega hakowaniu informacji podczas dokonywania transakcji finansowych oraz wycieku danych klienta.
- Przelicznik walut – waluty online
Kursy walut w kantorze zmieniają się w czasie realnym. Oznacza to, że podczas wykonywania transakcji klient może śledzić aktualne kursy walut podawane przez Narodowy Bank Polski. Wdrożenie precyzyjnego przelicznika to duże ułatwienie dla potencjalnych klientów, którzy, chcąc wybrać kantor internetowy z najatrakcyjniejszymi kursami, porównują oferty z kilku stron.
- Dodatkowe systemy zabezpieczeń
Aby uwiarygodnić transakcje i zagwarantować klientom pełne bezpieczeństwo działań na stronie, warto wprowadzić dodatkowy system zabezpieczeń, np. potwierdzenie transakcji przy pomocy wiadomości e-mail albo SMS-a.
Ile kosztuje założenie kantoru?
Otwarcie biznesu online wiąże się z mniejszymi kosztami niż zainicjowanie tradycyjnej działalności. Zdecydowanie najdroższym przedsięwzięciem jest stworzenie sprawnego systemu teleinformatycznego i wdrożenie go na stronę. Oprogramowanie dla e-kantorów to koszt rzędu 20 tysięcy złotych, chociaż zdarzają się mniej rozbudowane warianty startowe. Równie ważny jest wkład własny, który pozwoli przeprowadzić transakcje z pierwszymi klientami. Specjaliści oceniają, że bezpieczna kwota początkowa wynosi co najmniej 100 tysięcy złotych.
Jeżeli dysponujesz wolnymi zasobami i masz choćby minimalne doświadczenie w branży usług finansowych, internetowy kantor może być pomysł na pewny i długoterminowy biznes. To także dobry pomysł na rozszerzenie działalności dla osób, które prowadzą już kantory stacjonarne. Warto przy tym zauważyć, że kwoty założenia e-kantoru są o wiele niższe niż w przypadku kantoru tradycyjnego. Właściciele biznesów sieciowych mogą zaoszczędzić na obsłudze klienta, zmniejszyć opłaty za lokal i uprościć sposób prowadzenia biznesu dzięki wdrożeniu zautomatyzowanego systemu online.