W 2018 roku w funkcjonujących przepisach fiskalnych ustanowione zostaną liczne zmiany, które doprowadzą m.in. do pojawienia się kas rejestrujących online. Wspomniane urządzenia będą posiadały kilka dodatkowych rozwiązań technologicznych. Nowe funkcje tych kas przyczynią się nie tylko do lepszego kontrolowania przedsiębiorców, ale także do popularyzacji obrotu bezgotówkowego.
Nowe przepisy fiskalne, które zaczną obowiązywać w 2018 roku, to zarówno znowelizowana ustawa o VAT, jak i Rozporządzenie w sprawie wymogów technicznych. Dopiero wspomniane regulacje prawne pozwolą na wprowadzenie na rynek kas rejestrujących online. Później urządzenia te zaczną być stopniowo wdrażane w polskich przedsiębiorstwach. W niektórych firmach modele nowego typu pojawią się nawet wcześniej. Taki obowiązek wprowadzi przywołana przed chwilą ustawa o podatku od towarów i usług.
Kasy z dodatkowymi funkcjami
Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, każda nowa kasa fiskalna zaoferuje co najmniej 3 dodatkowe funkcjonalności. Po pierwsze, takie urządzenie rejestrujące pozwoli przedsiębiorcy na wystawianie paragonów w formie papierowej oraz elektronicznej. Cyfrowe dowody sprzedaży będzie można przesyłać klientom na ich adresy e-mail. Po drugie, wszystkie urządzenia online będą stale współpracowały z Centralnym Repozytorium Kas. W ramach takiej komunikacji modele nowego typu prześlą dane dotyczące m.in. zarejestrowanych transakcji sprzedaży. I wreszcie po trzecie, kasy online zostaną wyposażone w ujednolicone interfejsy i protokoły komunikacyjne, które posłużą do wymiany danych z różnymi terminalami płatniczymi.
Rezultaty zmian w przepisach fiskalnych
Modyfikacje w obecnych regulacjach prawnych mają się przyczynić do uszczelnienia polskiego systemu podatkowe. Będzie to możliwe m.in. dzięki temu, że w przypadku kas online organy skarbowe zyskają łatwy dostęp do informacji dotyczących ewidencji prowadzonej za pomocą tych urządzeń fiskalnych. Nowoczesny system teleinformatyczny pozwoli po prostu na szybkie wyłapywanie ewentualnych nieprawidłowości. Co więcej, za sprawą ustandaryzowania współpracy pomiędzy kasami rejestrującymi i terminalami płatniczymi, w Polsce zwiększy się rola obrotu bezgotówkowego. Każdy użytkownik urządzenia online będzie mógł zainstalować w swojej firmie technologię, która zaoferuje akceptowanie płatności elektronicznych. Natomiast e-paragony fiskalne z pewnością okażą się bardzo praktycznym rozwiązaniem dla wszystkich konsumentów. Zamiast papierowych wydruków z urządzeń rejestrujących, klienci będą mogli przechowywać cyfrowe dowody sprzedaży. A to na pewno ułatwi skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu.
Kto wcześniej zainstaluje nowe urządzenie?
Kasy fiskalne online mają się pojawić na rynku w drugiej połowie 2018 roku. Wprowadzenie tych urządzeń do oficjalnej sprzedaży będzie konieczne chociażby dlatego, że część podatników zostanie zobligowana do wcześniejszej wymiany dotychczasowych technologii sprzedaży. Swoje kasy rejestrujące zastąpią m.in. właściciele warsztatów samochodowych oraz punktów wulkanizacji. I co najważniejsze, będą oni mieli czas na wdrożenie urządzeń online do 31 grudnia 2018 roku. Później również inne działalności gospodarcze zostaną objęte obowiązkiem wcześniejszej wymiany kas fiskalnych. Więcej artykułów na ten temat można znaleźć pod tym adresem.