Rozmowa kwalifikacyjna to dla nas dosyć stresujący temat należy jednak wiedzieć, że musimy się do niej dobrze przygotować, aby zwiększyć swoje szanse u przyszłego pracodawcy. Trwa zaledwie kilkanaście minut i w tym czasie musimy zrobić jak najlepsze wrażenie. Dobrze więc, jeśli nie jest on wyłącznie monologiem ze strony pracodawcy, a rzeczowym dialogiem. My również mamy prawo do zadawania pytań, a wręcz jest to wskazane i dobrze o nas świadczy. O co więc warto zapytać?
Z czym wiąże się praca na określonym stanowisku?
To, że w ogłoszeniu jest napisane „sekretarka” lub „operator wózka widłowego” nie znaczy, że od razu znamy cały zakres swoich obowiązków. Warto więc poprosić o szczegółowe dane, dotyczące zakresu ewentualnej pracy. Dzięki temu będziemy tez w stanie ocenić, czy podołamy wszystkim wymaganiom, może się przecież okazać, że będziemy musieli doszkolić się w niektórych kwestiach.
To, że w naszym CV zawarte są nasze umiejętności i doświadczenie zawodowe, nie znaczy, że pracodawca o wszystkim wie, często zdarza się też, że jest on niedokładny i nie doczyta niektórych aspektów. Warto więc trzymać rękę na pulsie i walczyć o swoje. Pytając o zakres obowiązków, pokazujemy tym samym, że zależy nam na tej pracy i chcemy się do niej jak najdokładniej przygotować.
Czy stanowisko, na które aplikujemy, jest tworzone dla nowego pracownika, czy też wskakujemy na czyjeś miejsce?
To pytanie jest dosyć istotne, ponieważ:
- Jeśli pracodawca nie będzie chciał odpowiedzieć na to pytanie lub odpowie wymijająco, może to oznaczać, że w firmie funkcjonuje duża rotacja pracowników i nie ma co zaprzątać sobie nią głowy.
- W przypadku, gdy ktoś został zwolniony, a my jesteśmy nowi na to miejsce, warto dowiedzieć się, dlaczego ktoś zrezygnował lub też został zwolniony – takie informacje są o tyle przydatne, że możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat firmy, panującej w niej atmosfery, czy też o samym pracodawcy i innych pracownikach.
- Gdy stanowisko jest dopiero tworzone, bo na przykład firma jest nowa lub jedyny grafik w firmie ma zbyt dużo obowiązków i zaistniała potrzeba zatrudnienia kolejnego specjalisty, to daje nam zielone światło na tę pracę. Możemy liczyć na to, że dobrze będzie nam się pracowało i mamy do czynienia z odpowiedzialnymi, profesjonalnymi ludźmi.
Przy okazji zróbmy research w Internecie na temat firmy, do której się wybieramy – mnóstwo tam opinii byłych lub obecnych pracowników, które dadzą nam konkretny pogląd na to przedsiębiorstwo. Może nam również przyjść do głowy wtedy wiele pytań, które warto zadać podczas rozmowy i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Pytanie o zarobki i warunki zatrudnienia
To pytanie możemy oczywiście zadać, choć na tym etapie rekrutacji większość pracodawców nie chce odpowiadać. Jest to pewna nieprawidłowość, ponieważ mamy prawo wiedzieć, jakie warunki zatrudnienia oraz finansowe pracodawca jest nam w stanie zapewnić. Nikt w dzisiejszych czasach nie będzie brał kota w worku, więc jeśli ktoś będzie kręcił nosem i unikał odpowiedzi – nie zaprzątajmy sobie tym głowy.
Mamy prawo znać wszelkie warunki zatrudnienia, a każda profesjonalna firma ujawnia je nawet czasem już w ogłoszeniu lub rozmowie telefonicznej.
Rozwój i ścieżka kariery
Warto znać także te aspekty, jeśli zależy nam na długiej i owocnej współpracy. Jeśli jesteśmy ambitni, z pewnością będzie nas ciekawiło to, czy istnieje możliwość awansu i jak przebiega ścieżka kariery w tej firmie. Pracodawca powinien odpowiedzieć nam wyczerpująco na tego rodzaju pytanie, bowiem każda solidna firma ceni swoich pracowników i ma przewidziane różne opcje rozwoju i awansu.
Dzięki temu będziemy mogli wyobrazić sobie siebie za kilka lat w tej firmie i upewnimy się, że praca ta jest przyszłościowa. Możemy też zapytać się, jakie warunki należy spełnić, by awansować, okazując w ten sposób pełne zaangażowanie. Pilnujmy jednak by zbytnio się nie narzucać i nie być zbyt pewnym siebie, ponieważ może to postawić nas w niezbyt dobrym świetle.
Jakie pytania mogą zostać nam zadane?
Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto rozpatrzeć najczęściej zadawane kandydatom pytania i przyszykować sobie odpowiedzi, dzięki czemu nic nas nie zaskoczy, a my zostaniemy odebrani bardzo pozytywnie.
Możemy więc spodziewać się następujących pytań:
- Powiedz coś o sobie – taka prośba pada niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, nie ma co się dziwić – pracodawca chciałby dowiedzieć się z kim ma do czynienia. Bez wcześniejszego przygotowania możemy się mocno zestresować, dlatego warto ułożyć sobie w głowie kilka zdań na swój temat. Dobrze, jeśli będą na tyle ciekawe, by zainteresowały pracodawcę, wybierzmy więc te informacje, które są oryginalne i wyróżniają nas spośród innych.
- Jakie doświadczenie zawodowe posiadamy? – z pewnością będziemy musieli przedstawić nasze dotychczasowe miejsca pracy wraz ze stanowiskiem, dobrze wybrać wtedy jedynie te, które wiążą się z pracą, do której aplikujemy. Pracodawca, który poszukuje pracownika na stanowisko sekretarki, nie będzie zainteresowany naszym doświadczeniem w handlu.
- Pytanie o mocne i słabe strony – to pytanie jest dla wielu z nas najtrudniejsze, dlaczego? Ponieważ łatwo jest mówić o naszych zaletach, a wymienianie wad sprawia, że czujemy się niepewnie i boimy się zrazić do siebie pracodawcę. Trzeba więc odpowiednio podejść do sprawy i sprytnie wybrnąć z tego pytania.