Jak zmienić coś na lepsze, czyli technika Kaizen krok po kroku?

Technika Kaizen jest popularna w wielu organizacjach, początkowo była stosowana w  Japońskich firmach, pozwalając na osiągnięcie coraz to lepszej i lepszej wydajności oraz optymalizacji procesów, stopniowo idea ta przeszła na rynek USA a teraz staje się popularna również w Polsce.

Wykorzystana jest głównie w firmach produkcyjnych i dużych fabrykach, a jej celem jest osiągnięcie nieustannej poprawy i polepszenia wydajności oraz jakości produkcji.

Kaizen w życiu:

Jak większość technik stosowanych w zarządzaniu oraz coachingu również i Kaizen wykorzystuje się w życiu codziennym.

Kaizen jako technika małych kroków

Nasz mózg często decyduje za nas i automatycznie odrzuca zmiany, które dla niego mogą być zbyt rewolucyjne. Kaizen uczy nas aby zmiany były stopniowe i długofalowe oraz planowane małymi krokami.

Co na to mózg?

Jeżeli zmiany będziemy wprowadzać stopniowo to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że uda nam się go oszukać i po prostu ich nie zauważy, nie będzie to dla niego zbyt obciążające ani fizycznie ani psychicznie.

Przykładem jaki się posłużymy będzie decyzja o rozpoczęciu uprawiania sportu – Chcę biegać godzinę dziennie!

1. Super, cel jest ambitny, aby biegać godzinę dziennie trzeba mieć całkiem dobrą kondycje.
2. Co z Tymi ludźmi, którzy nie potrafią przebiec 5-10 minut ciągiem?

Tutaj zastosowanie ma własnie technika Kaizen:

Zacznij od ustalenia regularności.

Zacznij codziennie przez pierwszy tydzień podczas swojego ulubionego serialu truchtać w miejscu zamiast siedzieć na kanapie i obżerać się chipsami – truchtaj tylko przez jedną minutę!

Prawda, że nie wymaga to większego wysiłku wysiłku? W ten sposób możecie przyzwyczaić się do momentu rozpoczęcia zadania.

  • Po tygodniu zwiększ czas do 3 minut
  • Po kolejnych 2 tygodniach biegaj w miejscu przy włączonym telewizorze 5 minut
  • Po kolejnych 2 tygodniach zwiększ czas do 10 minut.

Istnieje duże prawdopodobieństwo że już teraz możesz zacząć biegać nawet 10 minut dziennie, ale w większości przypadków mogło by się to okazać niemożliwe i pewnie po porażce nie chcieli byście spróbować kolejny raz.

Mija miesiąc mojego truchtania i co dalej?

Dalej zachowaj spokój bo przecież nie chcemy wystraszyć naszego mózgu, tak jak wspomniałem na początku technika Kaizen wymaga od nas przyzwyczajania naszego mózgu do zmian. Jesteś teraz w takim punkcie gdzie nie powinieneś mieć już oporów przed rozpoczęciem regularnej czynności.

Jak zmienić coś na lepsze, czyli technika Kaizen krok po kroku?

Teraz po miesiącu truchtania przed telewizorem nasz mózg rejestruje tą czynność jako coś naturalnego i przestaje się przed nią bronić.

Idź za ciosem!

Teraz możemy już przystąpić do większej aktywności, w tym celu przenosimy się z kanapy na zewnątrz i bez zwiększania czasu na ćwiczenia biegamy 10 minut dziennie.

Po 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 12.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 14.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 16.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 18.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 20.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 22.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 24.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 26.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 28.
Po kolejnych 2 tygodniach zwiększamy czas do minut 30.

Zobacz co się stało!

Podsumujmy gdzie jesteśmy obecnie. Minęły zaledwie 4 tygodnie od okresu przejściowego a już przyzwyczailiśmy nasz mózg do regularnej pracy. Po 10 cyklach dwu tygodniowych poprawimy swoje osiągi czyli razem zajmie nam to około 6 miesięcy. To tak niewiele i już możemy biegać 30 minut dziennie.

Droga do celu

Na razie jesteśmy dopiero w połowie drogi do wcześniej ustalonego celu, lecz dzielimy go na wiele mini-celów przez co cały czas oszukujemy mózg. Już niebawem będziemy biegać godzinę dziennie, tak jak ustaliliśmy sobie w harmonogramie i można łatwo obliczyć, że osiągniemy nasz cel po roku.

Przełam strach przed zmianą!

Technika Kaizen pozwala Tobie przełamać strach przed zmianą. Pamiętaj, że Twój mózg jest typem człowieka statycznego i nie lubi rewolucji, zdecydowanie woli „długodystansowe” rozwiązania. Z techniką Kaizen każdy cel zostanie osiągnięty.

Pamiętaj że technikę Kaizen możesz wykorzystać w każdej dziedzinie życia, może być to nauka języków obcych, kontakty towarzyskie czy nawet przełamywanie nieśmiałości.

Korzystaj z techniki Kaizen wszędzie tam gdzie chesz osiągnąć cel, ale brakuje Ci determinacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here