Jeśli ktoś ma u ciebie dług i zwleka z jego uregulowaniem, nie jesteś bezradny – oprócz typowych „narzędzi” jak zwracanie się do danej osoby z grzeczną prośbą, a później z mniej grzeczną, możesz skorzystać z pomocy komornika. Potrzebujesz wyroku sądowego z tzw. klauzulą wykonalności. Do komornika zwracasz się z odpowiednim wnioskiem oraz wystawionym przez sąd tytułem wykonawczym. Jak stworzyć taki wniosek?
Najłatwiej z przykładem
Przykłady wniosków egzekucyjnych możesz bez problemu znaleźć w internecie. Strony zawierające takie przykłady posiadają na przykład kancelarie komornicze. Nie traktuj jednak pozyskanego w ten sposób wniosku jako czegoś, co można tylko wypełnić i wysłać do komornika. Dobry wniosek powinien zostać spersonalizowany i wyposażony w szereg istotnych informacji dotyczących twojego dłużnika – jeśli znasz tę osobę, na pewno możesz właściwie wykorzystać posiadaną wiedzę. Posłuż się więc ściągniętym wnioskiem jako przykładem do napisania własnego.
Formalne cechy wniosku
Taki wniosek musi zawierać pewne elementy formalne. Zadbaj więc o aktualną datę, lokalizację, jak też o adres (adresatem wniosku jest wybrana przez ciebie kancelaria komornicza). Musisz w treści zaznaczyć, o jaki wniosek chodzi – wykonawczy do zapłaty konkretnej kwoty. Do dokumentu koniecznie trzeba załączyć tytuł egzekucyjny wystawiony przez sąd. Wymagany jest własnoręczny i czytelny podpis wieńczący wniosek.
W dokumencie nie może zabraknąć pewnych konkretnych informacji, takich jak dane dłużnika – podajesz imię, nazwisko, adres, ale również bardziej istotne dane jak data urodzenia czy PESEL. Teoretycznie komornik jest w stanie ustalić to wszystko samodzielnie, ale przeciąga to sprawę i wymusza korzystanie z pomocy dodatkowych stron. Potrzebne będą również twoje dane plus oczywiście numer rachunku, na który ma wpłynąć odzyskana należność.
Podstawa do ściągania należności i oczekiwania
Ponieważ dysponujesz wydanym przez sąd tytułem egzekucyjnym, musisz uczynić ten dokument kluczowym w twoim wniosku, gdyż to właśnie na postawie tego tytułu będzie można odzyskać pieniądze stanowiące dług. W przypadku podawania informacji co do tytułu wykonawczego musisz podać ich jak najwięcej, włącznie z datą, sygnaturą, rodzajem tytułu, rodzajem klauzuli i oczywiście nazwą sądu, który wystawił tytuł. Wyposażony w to wniosek jest praktycznie gotowy do przekazania komornikowi.
Musisz jeszcze określić, czy w związku z tytułem wykonawczym oczekujesz, że komornik ściągnie całą kwotę stanowiącą zadłużenie. W życiu bywa różnie, więc może się zdarzyć tak, że wcześniej udało ci się odzyskać część pieniędzy i oczekujesz na zwrot kolejnej części. Ustal więc faktyczną kwotę do ściągnięcia, do której dodasz odsetki, koszty sądowe i inne, jeśli chcesz również otrzymać ich zwrot.
Zakres działania komornika
Masz również możliwość określenia, w jaki sposób powinien zostać odzyskany twój dług. Komornik będzie pracował tak jak wskażesz – skupi się na przykład na nieruchomościach lub ruchomościach należących do dłużnika, zajmie jego auto lub wyposażenie domu, pieniądze z rachunku bankowego lub konkretny rodzaj dochodu. Wybierz taką opcję, która będzie najwygodniejsza, np. jeśli wiesz, że dłużnik posiada kilka aut, w ten sposób możesz najszybciej odzyskać należną ci kwotę.