Jak samodzielnie wysłać przelew zagraniczny?

Konieczność wykonania przelewu zagranicznego wiąże się np. z regulowaniem należności za przedmiot kupiony za granicą lub przekazywaniem pieniędzy rodzinie mieszkającej w innym kraju. Możesz też chcieć wykonać przelew do zagranicznego banku. Tego typu transakcje dobrze jest realizować za pomocą nowoczesnego systemu PayPal, ale nie każdy ma tam konto, a na koncie środki. Przelew zagraniczny można zrealizować w każdym banku – najłatwiej to zrobisz, korzystając z bankowości elektronicznej, czyli logując się do swojego serwisu bankowego. Poniższy artykuł zawiera porady dla początkujących, więc możesz z nich skorzystać, gdy po raz pierwszy decydujesz się na wykonanie takiego przelewu.

Co musisz mieć?

Żeby móc wykonać przelew zagraniczny w sposób opisywany w artykule, musisz posiadać komputer z dostępem do internetu, konto posiadające funkcjonalność bankowości elektronicznej (tj. serwis transakcyjny) – może być to rachunek walutowy lub w złotówkach oraz oczywiście odpowiednią sumę pieniędzy, którą przelejesz odbiorcy + środki na pokrycie opłat bankowych.

Dwie możliwości przelewu

Jeśli chodzi o rodzaje przelewów zagranicznych, do wyboru masz przelewy SEPA oraz SWIFT.

Jak samodzielnie wysłać przelew zagraniczny?Przelew SEPA nadaje się idealnie do przekazywania euro do wszystkich państw Unii Europejskiej oraz do krajów: Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu. Dlaczego? Są tanie (opłata za przelew to ok. 5 zł), szybkie (przekazanie środków to praktycznie niecały jeden dzień roboczy) i nie wymagają żadnych opłat od odbiorcy. Przelewy SEPA nadają się również do przelewanie euro pomiędzy rachunkami w polskich bankach.

Przelew SWIFT wykorzystasz, jeśli zamierzasz przelać pieniądze do kraju, który nie został wymieniony w powyższym punkcie. Możesz też użyć go, gdy bank docelowy nie należy do systemu SEPA. Uznawany jest za trudniejszy, mniej intuicyjny do wykonania, droższy i, niestety, znacznie wolniejszy. Jak to działa? Otóż realizacja przelewu SEPA zachodzi automatycznie tak jak dowolnego innego przelewu (krajowego), a SWIFT jest zlecany i wykonywany niejako ręcznie (tzn. po złożeniu przez ciebie deklaracji przelewu realizuje go pracownik banku – nie zawsze od razu. Generuje to często zaniepokojenie, dlatego uważaj, jeśli np. wykonasz przelew SWIFT i pieniądze dalej widnieją na rachunku, poczekaj kilka dni na przekazanie i zaksięgowanie, zanim złożysz kolejny wniosek (mogłoby to doprowadzić do przelania drugi raz tej samej kwoty). Jest to dość skomplikowane i mylące, stąd warto mieć nadzieję, że niedługo jedyną słuszną i możliwą drogą staną się przelewy SEPA. Do opisanych wad dochodzi także spory koszt przelewu. Pobierana jest najpierw prowizja ze strony twojego banku, tzw. opłata za komunikat oraz często kolejne opłaty, jeśli pieniądze na drodze do odbiorcy nie zostaną przekazane bezpośrednio, tylko będą przesyłane do kilku różnych banków. Koszt można zmniejszyć, ale tylko poprzez częściowe obciążenie odbiorcy.

Pamiętaj o prawidłowych danych

Każdy przelew musi zostać wyposażony w szereg danych, żeby mógł właściwie trafić. Gdy podasz wszystkie potrzebne informacje, pamiętaj o ich zweryfikowaniu na wszelki wypadek. Oprócz danych adresowych, potrzebujesz numeru rachunku IBAN (z kodem kraju), kodu BIC/SWIFT wyróżniającego bank odbiorcy, czasem dodatkowych numerów SORT CODE lub Routing Number.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here