Konkursy są bardzo przyjemną aktywnością, tym bardziej gdy uda się coś w nich wygrać. Można wspomnieć chociażby bardzo popularne konkursy radiowe, organizowane z różną częstotliwością i gwarantujące możliwość wygrania mniejszych lub większych pieniędzy. Nie każdy wie, że tego typu wygrane obłożone są opodatkowaniem. Na szczęście konieczność rozliczenia się leży w gestii organizatora konkursu, więc nie muszą się martwić o to laureaci.
Jak duży będzie podatek?
Wygrana w konkursie obłożona jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jego wysokość określa artykuł 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł ten wskazuje, że ów podatek obejmuje ryczałt i kwota pobierana wynosi 10% całej nagrody lub pojedynczej wygranej. Podatek dotyczy wszelkich zysków osiągniętych dzięki uczestniczeniu w konkursach, grach z nagrodami pieniężnymi, zakładach lub formach sprzedaży premiowanej. Znając wartość procentową kwoty odliczanej na podatek, łatwo oszacować jego wysokość.
Obowiązek spłaty podatku spoczywa na organizatorze
Podatek pokrywa organizator konkursu, gry lub zakładu. To wygodniejsze dla uczestników, niż gdyby mieliby sami pilnować opłacania określonej kwoty – na pewno dla niektórych osób byłoby to kłopotliwe. Zamiast obarczania laureatów koniecznością płacenia podatku, organizator po prostu pobiera odpowiednią kwotę (wspomniane 10%) i przekazuje osobie wygrywającej pieniądze pomniejszone o tę wartość.
Na pewno informacja ta zainteresuje osoby, które często słuchają radia i chcą brać udział w konkursach radiowych, ale obawiają się mniejszych zysków przez fakt istnienia podatku. Nie musicie się obawiać z podanych wyżej przyczyn. Owszem, kwota, jaką otrzymacie, będzie mniejsza, ale jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż zmuszanie laureata konkursu do opłacania podatku samodzielnie. Wartość pobieranego podatku jest zryczałtowana, co oznacza, że zawsze wynosi tyle samo % i w razie potrzeby, dysponując ogólną wartością nagrody, bez problemu można obliczyć podatek. Do tego w niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie od podatku. O tym dalej.
Zwolnienie od podatku – jak działa, na czym polega
Jeśli jesteście zainteresowani możliwością bycia zwolnionym od podatku w przypadku wygranej w konkursie radiowym, wystarczy wcześniej sprawdzić, o jaką kwotę toczy się gra. Różnego typu konkursy, gry i zabawy organizowane przez masowe media bywają zwolnione od opodatkowania dla mniejszych wygranych, które nie są wyższe niż 760 zł. Każda wyższa kwota jest już objęta podatkiem, dlatego w przypadku takiej wygranej uzyskasz finalnie sumę pomniejszoną o 10%, przelanych na konto fiskusa. Opisana możliwość zwolnienia od podatku dotyczy wyłącznie konkursów organizowanych przez media i emitowanych w ten sposób. Wszelkie inne konkursy mogą mieć zupełnie inaczej rozwiązaną kwestię opodatkowania, może się więc zdarzyć, że to właśnie laureat będzie musiał samodzielnie ponieść koszty. Musisz wiedzieć, że jeśli konkurs radiowy, w którym bierzesz udział, skończy się przyznaniem ci kwoty wyższej niż 760 zł, podatek będzie dotyczył całości wygranej, a nie niewielkiej różnicy pomiędzy 760 a właściwą dla nagrody kwotą.