Nie jest tajemnicą, że dobrej jakości obuwie wykonane z naturalnej skóry może przetrwać w idealnym stanie przez wiele lat. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad możemy sprawić, że skórzane buty będą starzeć się w ładny, estetyczny sposób.
Po pierwsze warto wiedzieć, że w przypadku tego typu obuwia możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami skór. Zdecydowanie najpopularniejszym typem jest skóra licowa. Wykonane z niej buty będą gładkie, trwałe i odporne na powstawanie zabrudzeń. Doskonale sprawdzają się jesienią i zimą, ponieważ niestraszne im śnieg, deszcz czy błoto. Dużo zależy jednak od jakości skóry, dlatego warto wybierać modele wysokogatunkowe, np. obuwie damskie marki Brilu (nie tylko modele jesienno-zimowe, ale również czółenka czy szpilki), a także propozycje tej marki dedykowane mężczyznom (w tym glany, monki, mokasyny i półbuty). Drugim, nieco rzadziej wybieranym typem skóry, są eleganckie modele lakierowane. Zazwyczaj są to buty wizytowe, nie do noszenia na co dzień, ponieważ ulegają odkształceniom i szybko pojawiają się na nich rysy.
Zarówno skóra licowa, jak i lakierowana, wymagają regularnego czyszczenia i polerowania. Potrzebujemy do tego miękkiej ściereczki, szczotki/szmatki do pastowania, oraz pasty lub preparatu nabłyszczającego. Na samym początku wyjmujemy sznurówki, a potem usuwamy brud i błoto za pomocą wilgotnej ścierki. Nie zaleca się wkładania butów pod bieżącą wodę. Po wytarciu zabrudzeń pozostawiamy je do wyschnięcia, a następnie pastujemy, nakładając najlepiej dwie warstwy preparatu nabłyszczającego. W tym celu zastosujmy produkt, który nadaje połysk i jednocześnie posiada właściwości pielęgnacyjne. Ostatni krok to polerowanie obuwia miękką ścierką. W przypadku większych uszkodzeń możemy użyć również renowatora warstwy starej pasty albo preparatu kolorowego, gdy np. chcemy zamaskować powstałe podczas użytkowania rysy.
Jak pielęgnować buty z zamszu i nubuku?
Buty wykonane z zamszu i nubuku (zarówno jedne, jak i drugie znajdziesz w sklepie internetowym Brilu), wyróżniają się dość wysoką trwałością. Mimo to nie są odporne na wilgoć, dlatego najczęściej sięgamy po nie w cieplejsze pory roku. Jak zmyć zabrudzenia i jednocześnie nie naruszyć delikatnej struktury zamszu lub nubuku? Po pierwsze, starajmy się nie używać wody. Alternatywą dla standardowego czyszczenia jest w tym przypadku dokładne wyszczotkowanie, zgodnie z kierunkiem włosia. Szczególnie zamsz jest materiałem bardzo chłonnym i podatnym na zabrudzenia. Z tego względu należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę z gumowymi wypustkami, które podczas czyszczenia delikatnie unoszą włosie do góry i odświeżają wygląd skóry. Starajmy się przy tym nie trzeć butów zbyt intensywnie.
Gdy szczotka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, przemyjmy buty niewielką ilością wody z delikatnym detergentem do zamszu. Na samym końcu możemy zaimpregnować buty za pomocą preparatu w sprayu przeznaczonego do renowacji i odnowy koloru. Oczywiście trwałość każdego z wymienionych powyżej rodzajów obuwia, zależy też od ich jakości. Dlatego warto wybierać produkty z „wyższej półki”, np. buty męskie brilu, wykonane z wysokogatunkowej skóry licowej, lakierowanej, a także z eleganckiego, naturalnego zamszu oraz nubuku.