Większość pracodawców oczekuje od kandydatów starających się o zatrudnienie, by dostarczyli dwa istotne dokumenty rekrutacyjne: CV czyli życiorys oraz list motywacyjny. Ten drugi dokument charakteryzuje znacznie większa wyjątkowość, niż tyczy się to życiorysu, gdyż musi być on profilowany pod konkretne stanowisko (z uwzględnieniem nazwy firmy, specyfiki miejsca pracy itd.) i niedopuszczalne jest wysyłanie identycznego listu różnym potencjalnym szefom. Żeby napisać odpowiedni list, można skorzystać z wzoru – szereg tego typu pomocy dostępnych jest chociażby w internecie. Warto jednak wysilić się i zamiast po prostu kopiować gotowce, użyć własnej kreatywności do stworzenia listu, który najlepiej przekona pracodawcę o naszych możliwościach.
Czego potrzebujesz?
List motywacyjny możesz redagować na papierze lub od razu w wybranym edytorze tekstu. Wybierz tę opcję, która jest dla ciebie wygodniejsza. Możesz korzystać z papieru, żeby zanotować myśli, a później ułożyć wszystko w atrakcyjną formę. Jeśli ciężko jest ci się odpowiednio skupić, zadbaj o to, by mieć cały pokój dla siebie, pracować w ciszy i spokoju.
Zachowaj właściwą formę
Mimo że list motywacyjny jest bardziej luźną formą od życiorysu, również musi zostać odpowiednio skonstruowany. Po lewej stronie u góry musisz umieścić swoje dane, po prawej datę i miejsce, również po prawej, ale znacznie niżej dane osoby, do której się zwracasz i/lub firmy, do jakiej aplikujesz. Istotny dla formy jest również właściwy podział listu, w którym wyodrębniasz wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie.
Wstęp: Wskazujesz na cel, w jakim wystosowany został list oraz motywujesz swoją chęć bycia zatrudnionym poprzez wypisanie najważniejszych rzeczy. Najistotniejsze jest twoje doświadczenie, więc wymień, gdzie do tej pory pracowałeś lub jakie kursy czy szkolenia ukończyłeś. Nie rozwlekaj wstępu na skupianie się nad poszczególnymi kwestiami, bo od tego jest kolejna część.
Rozwinięcie: tutaj możesz dokładniej opisać swoje zalety i inne pozytywne aspekty. Warto, by każdy z takich zapisów poprzeć odniesieniem do tego, co to może oznaczać dla twojego potencjalnego pracodawcy i firmy. Chodzi o to, by nie rzucać słów bez poparcia. Możesz tu wskazać cechy, które wskażą na twoje idealne dopasowanie do stanowiska, o jakie się starasz. Oprócz tego dobre będą też wszelkie ogólne zalety takie jak chęć rozwoju osobistego, punktualność, systematyczność itd.
Zakończenie: Niektórzy wykorzystują tę część listu, by jeszcze raz podkreślić swoje zalety. Nie jest to dobrze widziane, bo stanowi powtarzanie informacji już wcześniej zawartych i nie wnosi niczego nowego. Znacznie lepiej będzie, gdy umieścisz tutaj zwrot wskazujący na chęć pojawienia się w firmie na rozmowie kwalifikacyjnej i wyrazisz nadzieję, że twoje umiejętności pozwolą pracodawcy wybrać właśnie twoją kandydaturę.
Pod listem motywacyjnym oczywiście musisz się podpisać. Nawet jeśli masz nieładny charakter pisma, zrób to osobiście i w miarę czytelnie. Całość listu natomiast powinna być stworzona na komputerze i wydrukowana.