Jeśli oszczędzasz, z pewnością nie chcesz stracić zgromadzonej gotówki lub roztrwonić jej w jakiś pochopny sposób. Na szczęście wymyślono coś takiego jak fundusze inwestycyjne. To jedna z wielu dróg pozwalających na zachowanie i pomnożenie posiadanej kwoty. Żeby skorzystać z funduszu, kupuje się specjalne jednostki uczestnictwa. Osoby bez doświadczenia w inwestowaniu mogą jednak obawiać się ryzyka związanego z wykupywaniem jednostek. Na pewno muszą zwrócić się do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Poniżej krótki poradnik dotyczący najlepszego inwestowania z pominięciem ryzyka.
Jak wybrać fundusz?
Są różne fundusze, dzięki czemu o wiele łatwiej jest znaleźć odpowiedni, bo więcej możliwości oznacza sposobność dopasowania wyboru do oczekiwań. Nie można jednak w żaden sposób zagwarantować sobie braku ryzyka, można co najwyżej je zmniejszyć. „Starzy wyjadacze” w tej kwestii na pewno mogliby powiedzieć, że bez ryzyka nie opłaca się inwestować… Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, gdyż tylko dużo ryzykując można naprawdę dużo zyskać. Są bowiem możliwości skorzystania z funduszy akcyjnych dostępnych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Skorzystanie z nich jest obarczone ryzykiem, ale jeśli się uda, zyski będą zauważalnie spore. Pozbywając się ryzyka i wybierając zakup jednostek funduszy zrównoważonych albo jednostek funduszy obligacji nie stracimy aż tak dużo w wyniku jakiegokolwiek niepowodzenia.
Praktyka
Po podjęciu decyzji co do najlepszego funduszu pozostaje nawiązanie współpracy z odpowiednim Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych. Możliwym wyborem są towarzystwa działające stacjonarnie albo nowocześniejsza opcja – internetowe platformy umożliwiające to samo. Obecnie coraz więcej osób decyduje się właśnie na wypróbowanie tych platform, bo mają szereg ciekawych zalet. Najważniejsza jest wygoda korzystania oraz dużo większa kontrola nad tym, w co i jak będzie się inwestować. Uczestnictwo w platformie możliwe jest po założeniu tam konta. Przeciętne funkcje konta użytkownika to możliwość zlecania nabycia jednostek uczestnictwa, anulowania ich, oraz pooglądania w co się aktualnie inwestuje.
Żeby inwestować, trzeba nie tylko wnieść wkład w postaci swoich oszczędności, ale też pokryć koszt tzw. opłat dystrybucyjnych oraz opłatę za zbycie jednostek uczestnictwa. Czasami obie opłaty nie występują, na przykład gdy wartość jednostek zmalała w porównaniu do wcześniejszego stanu.
Uzyskanie największych zysków
Wybór platformy do inwestowania powinien dotyczyć szeregu kryteriów, wśród których warto wyróżnić możliwość modyfikacji typu funduszu bezpłatnie. Z reguły możliwe jest to raz do roku i zapewnia dokonanie zmiany z kierunkiem na lepsze, żeby właściwie odnieść się do sytuacji na rynku. Przeważnie jest to powiązane z brakiem opłat inwestycyjnych. Kolejną zaletą wspomnianych platform jest to, że praktycznie ciągle można migrować pomiędzy bardzo dużą ilością ofert gwarantowanych przez różne obecne na rynku TFI. Dzięki temu łatwiej dokonać najkorzystniejszej inwestycji. Warto cały czas pozostawać aktywnym użytkownikiem platformy. Bierni użytkownicy nie osiągają maksymalnych możliwych zysków, chociaż nie ryzykują, a aktywni jak najbardziej mogą (przy pewnym ryzyku).