Wiele osób zamiast budowania domu od podstaw decyduje się na to, aby kupić nieruchomość z rynku wtórnego i ją wyremontować. To nie najgorszy pomysł biorąc pod uwagę to, że możemy dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy i stać się jednocześnie posiadaczami domu w dobrej lokalizacji. Należy jednak zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie pochłonie remont starego domu. Zobacz jak się do tego przygotować i ile może Cię to kosztować.
Co się bardziej opłaca – remont czy budowa?
Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć samodzielnie, biorąc pod uwagę koszty remontu nieruchomości, którą chcesz kupić oraz to, ile kosztuje budowa domu od podstaw. Im większy remont jest niezbędny do tego, aby doprowadzić nieruchomość do stanu używalności, tym więcej pieniędzy będziesz musiał na to przeznaczyć. Właśnie dlatego wiele osób staje przed dylematem, czy zamiast remontu bardzo starego domu, nie opłaca się bardziej postawić nowego.
Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie przeanalizuj jakie prace musiałbyś wykonać w starym domu i ile by Cię one kosztowały. Dla niektórych osób remont oznacza jedynie wymianę podłóg i pomalowanie ścian. Dla innych równać się to będzie z wymianą większości instalacji, skuwaniem płytek, a nawet burzeniem i stawianiem nowych ścian. Remont remontowi nierówny, ten niewielki może kosztować od dziesięciu do dwudziestu tysięcy złotych. Z kolei ten gruntowny może kosztować nawet 100 000 zł.
Ile kosztuje remont domu?
Jeśli chcesz wiedzieć, ile mniej więcej będzie Cię kosztować remont domu, to możesz skorzystać z kalkulatorów budowlanych. Pomagają one przy wyliczeniach i określeniu tego, jaki budżet będzie Ci niezbędny. Wystarczy wiedzieć jaki zakres prac musi być wykonany w starym domu. Kalkulator obliczy za Ciebie, ile wynosi szacunkowy koszt wymiany podłóg, wyrównania ścian itp. Wystarczy, że wpiszesz liczbę metrów kwadratowych. Na tej podstawie kalkulator wyliczy, ile wydasz, biorąc pod uwagę średnie koszty materiałów budowlanych. Możesz też wziąć pod uwagę koszty wyposażenia domu np. meble, sprzęt AGD i RTV. Jeśli do remontu chcesz wynająć fachowców, to kalkulator wyliczy także, ile średnio kosztuje ich czas pracy.
Jeszcze przed remontem postaraj się sporządzić wstępny kosztorys. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, ile pieniędzy musisz zaoszczędzić. Jeśli okazało się, że koszty przewyższyły Twoje oczekiwania, to możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy w banku. Możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego https://splatapozyczek.pl/kredyt-gotowkowy/, który pomoże znaleźć Ci najlepszą ofertę z niskim oprocentowaniem.
Obliczając koszt remontu, weź także pod uwagę to, że musisz kupować materiały budowlane z kilkuprocentowym naddatkiem. Podczas docinania paneli czy płytek, niektóre z nich mogą się zniszczyć, jeśli będziesz miał materiału „na styk”, konieczne będą kolejne, kosztowne zakupy. Jeśli więc chcesz sfinansować remont za kredyt gotówkowy, weź pod uwagę to, że koszty remontu mogą być wyższe niż Twoje początkowe założenia.