Kupno nieruchomości z drugiej ręki wydaje się zawsze rozwiązaniem dużo korzystniejszym finansowo niż dom od dewelopera lub samodzielna budowa. Jest wiele pozytywnych aspektów takiego rozwiązania, nad którymi warto się zastanowić. Również domy, które otrzymujemy w spadku lub zamieszkujemy w nich od pokoleń, mają z tymi kupionymi z drugiej ręki coś wspólnego – niezbędny nakład finansowy. Jak go zrealizować?
Zalety kupna nieruchomości używanej
Wiele osób sprzedaje domy po swoich spadkodawcach, kiedy same mają gdzie mieszkać i nie potrzebują nieruchomości do użytku własnego. Nie inwestują jednak w jej remont przed sprzedażą – kupujący powinien zrobić go sam, by przeprowadzić go wedle własnego uznania. Kredyt na remont domu to poważne zobowiązanie finansowe. Jednak kupując dom z drugiej ręki można liczyć na otrzymanie bardzo korzystnej oferty, a nawet możliwość negocjacji cen. Często właściciele domu gotowi są sprzedać go nawet za dużo niższą cenę, aby tylko go spieniężyć. Tym sposobem można wziąć dużo niższy kredyt na dom lub sfinansować jego zakup z własnych oszczędności, a na wykończenie go zaciągnąć kredyt na remont domu. Można go wówczas odświeżyć według własnych potrzeb – wymienić stare podłogi czy płytki bez sentymentów. Domy z drugiej ręki są też często korzystne pod względem lokalizacji – umiejscowione tam, gdzie istnieją już uczęszczane drogi, często w korzystnym sąsiedztwie.
Remont odziedziczonego domu
Otrzymanie w spadku domu to nie tylko wielkie szczęście, ale też duża odpowiedzialność. Chcąc w nim zamieszkać, nowi domownicy muszą pomyśleć o gruntownym remoncie. Chodzi o to, aby przystosować dom do potrzeb obecnych mieszkańców. Zawsze wiąże się to z dużymi kosztami, dlatego warto na początku zrobić konkretną listę prac, które będą konieczne, plus prac, których wykonanie ma charakter „nadprogramowych”, na przykład – jeśli się uda zmieścić w założonym budżecie, to kupimy nowe meble do kuchni. Na podstawie wstępnego kosztorysu można ubiegać się o kredyt na remont domu. Może on wynosić od 1 do nawet 120 tysięcy złotych. Z reguły remonty na większą skalę wymagają inwestycji kilkudziesięciu tysięcy, szczególnie gdy dom jest stary. Wtedy należy wymienić instalacje i przeprowadzić docieplenie, wymianę okien, dachu czy podłóg.
Skąd brać na to pieniądze?
Aby wyremontować dom, potrzebne są nierzadko większe fundusze niż w przypadku mieszkań spółdzielczych, które wymiany instalacji i inne prace remontowe mają opłacane przez administrację z czynszów. Pożyczka pozabankowa na tak duże kwoty może być łatwiejsza do osiągnięcia, niż kredyt bankowy, jednak i trudniejsza do spłaty – gdyż zwykle pożyczki takie są wyżej oprocentowane. Kredyt jednak nie zawsze jest osiągalny z uwagi na niską zdolność kredytową. Korzystając z kalkulatorów kredytowych i sprawdzając swoje własne możliwości w zakresie zaciągnięcia kredytu, można dowiedzieć się, ile uda się pożyczyć, od kogo i na jakich warunkach. Nie ma tutaj jednej uniwersalnej rady lub odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest kredyt, czy pożyczka. Wszystko zależy od możliwości kredytobiorcy.