Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie finansowe, które można znaleźć w ofercie coraz większej ilości banków. Z racji tego, że rynek finansowy w Polsce dynamicznie się rozwija, coraz więcej osób korzysta ze zobowiązań, które oferują banki czy chociażby firmy pożyczkowe. Jednym z kredytów, który może zaciekawić osoby, które mają problem, ze spłatą kilku długów jednocześnie jest właśnie konsolidacja. Jeśli przestajesz radzić sobie z terminowym regulowaniem swoich kredytów i pożyczek, to kredyt konsolidacyjny może Ci w tym pomóc. Na czym on polega i czy rzeczywiście jest on sposobem na oszczędności, jak zapewniają niektóre instytucje finansowe?
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Coraz częściej w reklamach produktów bankowych można usłyszeć o konsolidacji. Na czym ona właściwie polega? Najprościej mówiąc, jest to połączenie ze sobą kilku różnych zobowiązań finansowych w jeden nowy kredyt. Jeśli masz stare długi, które sprawiają Ci problem, to możesz je zastąpić właśnie takim kredytem. Dzięki temu zyskasz niższą comiesięczną ratę, która jest łatwiejsza do spłaty i dostosowana do Twoich możliwości finansowych. To bardzo duże odciążenie dla domowego budżetu, ale także dla psychiki. Posiadanie zbyt wielu kredytów w końcu bardzo często wiąże się ze stresem, szczególnie gdy pojawiają się trudności z ich spłatą.
Konsolidacji można poddać równe rodzaje kredytów. W taki sposób możesz połączyć ze sobą kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, a nawet zadłużenia na kartach kredytowych. Niekiedy można też połączyć zobowiązania pozabankowe, jednak nie każdy bank zgadza się na takie rozwiązanie. Jeśli Twoje długi składają się głównie z chwilówek, to alternatywą dla konsolidacji w banku będzie pożyczka konsolidacyjna w firmie pożyczkowej.
Czy kredyt konsolidacyjny jest sposobem na oszczędności?
Wielu osobom wydaje się, że dzięki niższej comiesięcznej racie oszczędzają oni pieniądze. Do tego musimy pamiętać tylko o spłacie jednego długu, co znacząco ułatwia cały proces wychodzenia z trudnej sytuacji finansowej. Warto jednak pamiętać, że niższa rata ma swoje plusy, bo oszczędzamy co miesiąc trochę pieniędzy, które można przeznaczyć na inne wydatki. Nie jest to jednak sposób na oszczędności. Dlaczego? Ponieważ niższa rata jest efektem przedłużonego okresu kredytowania, co oznacza, że odsetki takiego zobowiązania są wyższe. W konsekwencji bank zarabia na naszych odsetkach, a w ogólnym rozrachunku płacimy o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych więcej niż gdybyśmy postanowili uregulować wszystkie długi samodzielnie. Jak mówią „coś za coś”, niższa rata co miesiąc może ochronić Cię przed wpadnięciem w spiralę długów jednak kredyt konsolidacyjny będzie droższy niż suma Twoich dotychczasowych zobowiązań.
Kiedy warto konsolidować swoje długi?
Skoro już wiesz, że kredyt konsolidacyjny niekoniecznie oznacza oszczędności, to pewnie zastanawiasz się, czy w ogóle warto go brać. Otóż istnieje kilka powodów, dla których będzie to dobre rozwiązanie nawet mimo konieczności zapłacenia wyższych odsetek. Po pierwsze, warto konsolidować swoje długi, jeśli masz kilka kredytów, sporo rat i mało pieniędzy na spłatę. Nieregularna spłata zobowiązań mogłaby oznaczać dla Ciebie nieprzyjemności, dlatego lepiej jest zdecydować się na konsolidacje.
Po drugie możesz znaleźć kredyt konsolidacyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ na bardzo dobrych warunkach, poprawić swoją sytuację finansową i odpocząć od stresu. Jeśli jednak do spłaty długów pozostało Ci niewiele czasu, to nie warto przedłużać tego okresu przez konsolidacje i tym samym narażanie się na wyższe koszty.