Ceny transferowe – jak to działa

Ceny transferowe to ważne zjawisko w świecie międzynarodowego biznesu. Wiele osób słyszało już to określenie, ale większość wciąż niestety nie wie, czym one są. A są czymś bardzo ciekawym. Takie rozwiązanie pozwala działającym międzynarodowo grupom kapitałowym znacznie zmniejszyć swoje koszta związane z podatkami.

Jakich podatków dotyczą te ceny?

Ceny podatkowe związane są z ograniczeniem kosztów związanych z koniecznością opłacenia podatków dochodowych, które opłacane są zarówno w kraju produkcji, jak i kraju, do którego dany towar jest eksportowany. Eksport towaru za granicę związany jet w większości krajów z koniecznością opłacenia podatku dochodowego przed przedsiębiorstwo produkcyjne.

Kiedy towar trafi już na właściwy rynek, przedsiębiorcy również opłacają podatek dochodowy związany z jego sprzedażą. Wyliczany jest on na podstawie dochodu, a więc ceny sprzedaży, pomniejszonej o cenę zakupu. Jak pokazuje jednak doświadczenie, koszta tego rodzaju można z łatwością znacznie zmniejszyć.

W jaki sposób ceny takie działają?

Zasada działania cen transferowych jest prosta. Cena transferowa to cena, która znajdzie się na dokumentacji celnej dotyczącej transportowanych towarów i nie ma ona nic wspólnego, ani z wartością rynkową, ani z faktyczną zapłatą za dane dobra. Tym bardziej że wykorzystywana jest ona przez spółki kapitałowe, a więc cała transakcja ma tu charakter w pewien sposób wewnętrzny.

Wysoka cena transferowa pozwala na opłacenie większego podatku w kraju produkcji, w którym jest on zazwyczaj relatywnie niski, a więc wzrost kosztów nie będzie wielki. Z kolei w kraju docelowym, w którym podatki są wysokie, wysoka cena transferu towarów obniża formalny dochód firmy, a zaoszczędzone w ten sposób kwoty na podatku mogą być znaczne. Jeżeli towar eksportowany jest z kraju o wysokich podatkach, do kraju o podatkach niskich – utrzymuje się ceny transferowe znacznie poniżej rynkowej wartości towaru.

Jak można na tym skorzystać?

Zysk z tego rodzaju manipulacji ceną towaru związany jest zatem wyłącznie z obniżeniem opłacanych podatków. Zarabia grupa jako całość, a nie poszczególne jej spółki.

Warto zauważyć, że pomimo że działanie takie jest teoretycznie legalne, w poszczególnych krajach powstają regulacje w znaczny, sposób ograniczające taką możliwość. Wiążą się one zazwyczaj z koniecznością bardzo dokładnego dokumentowania cen importowanych i eksportowanych towarów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here